Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir

biberon çürüğü

Çoğu kişinin dikkat etmediği bir durumdur. Zira Biberon Çürükleri henüz bebeklik çağında oluşur ve eğer tedavi edilmezse kalıcı dişlerin de ağızdaki mevcut yapısını bozabilir. Bu dişlerin tedavisi, çocuk diş hekimleri tarafınca yapılır. Ancak çocuğun yaşının küçük olması hasebiyle tedavi oldukça zordur.

Genellikle çürük dişlerin tedavisi, diş hekimi koltuğunda anne ya da babanın kucağındayken uygulanır. Ancak tedavi süresi oldukça kısa ve mümkün olduğunca ağrısız olmalıdır.  Çürükler ağızda yaygın ve çok sayıda ise tedavilerin genel anestezi altında gerçekleştirilmesi de gerekebilmektedir.

Başlangıç tedavi aşamasında önce çürüklerin temizlenmesi, enfeksiyon ilerlemişse sinir tedavilerinin uygulanması, eğer sorun daha fazla ise diş çekimi ile sonuçlanabilmektedir. Başlangıç dönemindeki çürüklerin ilerlemesi, beslenmenin kontrol altına alınması, yanlış beslenme ve fırçalama alışkanlıklarının düzenlenmesi gibi çürük önleyici yöntemlerin uygulanması vasıtası ile önlenebilmektedir.

Bu sebeple çocuğunuzun mutlaka bir çocuk diş hekimi ( pedodontist ) kontrolünde olması gerekir. Unutulmalıdır ki, diş çürükleri henüz oluşmadan önlemek ve bilinçli olmak tüm bunlardan daha kolay ve masrafsızdır.

Oluşan Biberon Çürükleri Nasıl Önlenir?

  • Bebeğin 1 yaşından itibaren biberonla yada anne memesinde uyumasına kesinlikle izin verilmemelidir.
  • Mümkün olduğunca biberonla süt içirildikten yada anne sütü alımından sonra bebeğin su içmesi sağlanmalıdır.
  • Bebek dişleri, ilk çıkmaya başlamalarından itibaren beslenme sonrasında temiz ve hafif nemli bir bez yada parmak fırça vasıtasıyla temizlenmelidir.
  • Özellikle bir yaşından itibaren bebeğin bir pedodontiste (çocuk dişleri hekimine) götürülmesi erken dönem çocukluk çağı çürüklerinin ( biberon çürükleri ) önlenmesinde önemi göz ardı edilmemeli.
  • Ara öğünlerde mümkün olduğunca bebeğe lifli besinler, sebze, meyve, kuruyemiş verilmelidir.
  • Bebek 3  – 4 yaş aralığında tükürme işlemini tam yapamadığından yumuşak bir diş fırçasıyla diş macunsuz olarak  dişleri hafifçe fırçalanmalıdır.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir