Çene Eklemi Tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

Çene Eklemi Tedavisi

çene

Temporomandibüler (TME) eklem olarakta adlandırılan Çene eklemi makara şeklinde hareket eder ancak  aynı zamanda kayma hareketide yapar. Çene eklemi menisküsü bulunan bir eklemdir. Dolasıyı ile Temporomandibüler ( çene ) eklem ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Genel olarak Temporomandibüler eklem ağrısı yemek yerken, konuşurken, çene açılıp kapandığında, şakaklarda, çenenin yanlarında ağrı olması halidir.

çene eklemi tedavisi

Bu hastalar aynı zamanda sinirli ve sık aralıklarla baş ağrısı çeken hastalardır. Daha çok genç insanlarda görülen bir hastalık olan temporomandibüler eklem ağrısı, diş ağrıları, baş ve boyun ağrılarından sonra baş ve boyun bölgesini en çok etkileyen hastalıklardan biridir. Zira Temporomandibüler eklem, komşu yapılardaki bozukluklardan olumsuz etkilenebileceği gibi, sistemik romatizmal hastalıklardan da büyük ölçüde etkilenebilir.

Sistemik sebepler kapsül içi yapıları bozarken, yerel faktörler ise kapsül dışında sorun oluşturur. Bu nedenle tedavisi bazen çok zor olabilen Çene eklemi ağrısı sendromunda rahatsızlığın kaynağının iyi bilinmesi ve buna uygun tedavi uygulanması gerekir. Çene eklemi ağrısının tedavisinde; romatolog, çene cerrahı, diş hekimi, psikiatrist, ortopedist, kulak burun boğaz uzmanı, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı birlikte operasyon yapar.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Belirtileri

  • Çene hareketleri esnasında ve özellikle sert lokmaları çiğnerken artan künt ağrı
  • Çenede kıtırtı ve bazen açıldığında çenenin ağrılı tarafa doğru kayması.
  • Özellikle gece dişlerini sıkanlarda çene açılıp kapanırken takılma ve tutukluk

Eğer, dişlerde kaynaklanan bir sebep yoksa,  gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çene eklemi içindeki menisküs ile ilgili bir patoloji bulunamamışsa, aşırı endişe ve diş sıkma gibi alışkanlıklar sebebiyle ekleme sürekli darbe veren travmalar yüzünden eklem içi yapılarda bir zedelenme olabilir. Uykuda ve stres durumunda sürekli dişlerin sıkılması, çene etrafındaki çiğneme kaslarında kasılmaya sebep olup ağrıya yol açabilir.

Çene Eklemi Tedavisi için sormak istediklerinizi çekinmeden bize sorabilir, tedavi için kliniğimizi tercih edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir