İmplant Tedavisinin Faydaları

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

İmplant Tedavisinin Faydaları

implant faydaları

Ağız ve diş sağlığı konusu insan sağlığının en başında gelen konulardan biri kuşkusuz. Zira yemek, içmek ya da nefes almak gibi asli görevlerin birer parçası konumundaki ağız ve dişler, her yaşta da sağlıklı olmak zorundadır. İyi durumda olmayan dişler ve bakımsız, kötü ağız yapısı, kuşkusuz hem beslenme, hem de solunum açılarından büyük sorunlara neden olacaktır.

Sadece sağlık açısından değil, estetik açıdan da önemli olan ağız ve diş yapıları, düzgün bir görüntüyü tamamlayan etkili unsurları temsil etmektedir. Göze hoş gelen dişler ve düzgün bir ağız yapısı, özgüven ve iletişim noktalarında ciddi birer unsurdur. Buna ek olarak, özellikle ön dişlerdeki bir takım eksiklikler ve anomaliler (sakatlık, bozukluk vb.) konuşma şeklini de doğrudan etkilemektedir.

Zamanla çeşitli nedenlerden dolayı diş etlerinde çıkan sorunlar, diş köklerinde yaşanan sıkıntılar ve diş yapılarının sahip olduğu problemler, ağızdaki diş yapısını bozabilmekte ve diş dökülmelerine bu nedenlerden dolayı şahit olunabilmektedir.

Söz konusu kötü durum yüzünden ise, insanlar çareyi diş hekimlerine görünmekte bulmaktadır. Ancak, bu noktada karamsarlığa gerek yoktur. Çünkü diş implantı, bu konuda ciddi bir tedavi yöntemini simgelemektedir. Aynı zamanda bir takım implant avantajları da hastaları bu tedavi yöntemine itmektedir.

Diş İmplant Tedavisinin Faydaları Nedir?

Özellikle merak edilen konuların en başında, implant tedavisi faydaları gelmektedir. Çünkü böylesine önemli bir işlemler bütününün uygulanmasından önce, hastalar bu konuyu araştırmak istemektedirler.

  • ilk sırada sayılan önemli nokta, protez dişin sağladığı yarardır. Sonradan yapılarak diş bütününe kazandırılan implant yapısı, tıpkı hastanın kendi dişiymiş gibi hissettirmektedir. İmplant tedavisinin popülerleşmesinden yıllar öncesinde, protez diş olarak yapılan takma dişlerin sürekli oynaması, hastayı rahatsız etmesi ve bazı boşluklara yemek artıklarının girmesi, implant tedavisinde ortadan kaldırılmıştır.

    Diş implantı, oynamayan ve stabil dişler gibi hissettirmekte, aynı zamanda diş etine tam bir oturuş sağlanarak boşluklu bir yapı barındırmamaktadır. Bu nedenle de herhangi bir yemek artığının diş aralarına kaçması ve implant dişin çevresini rahatsız etmesi mümkün değildir.
  • İmplant tedavisinin faydaları arasında sayılabilecek bir başka nokta da, hastanın görsel anlamda yeniden düzgün bir diş yapışana kavuşmasının sağlanmasıdır. Bilhassa ön dişlerde görülen diş dökülmelerinin yerine implant tedavisinin uygulanması ile konuşurken ya da gülerken eksik dişin fark edilmesi durumu ortadan kaldırılmıştır. Psikolojik anlamda ciddi bir özgüven oluşturan bu durum, hastaların özellikle dikkat ettiği noktalar arasındadır.
  • Bir diğer diş implantı avantajı ise, yemek yemenin kolaylaşması noktasında yaşanmaktadır. Diş dökülmeleri görülen hastaların ortak özelliklerinin, yumuşak bir ekmek parçasını yerken bile zorlandıkları durumu olduğu için, diş implantı yapıldıktan sonra yemek yeme konusunda hastalar büyük kolaylıklara kavuşmaktadırlar. Adeta kendi dişleri gibi kullandıkları implant dişleri, gereken sert yapıya sahip olarak, ergonomik anlamda da sıkıntı çıkarmayarak beslenme konusunda hastalara yardımcı olmaktadır.
  • Diş implant tedavisinin bir başka avantajlı noktası da, özellikle dişler ile temas ederek çıkan bazı seslerin konuşma esnasında çıkartılmasının yeniden sağlanmış olması konusudur. Söz gelimi bir hasta, ön dişlerinden birini diş eti nedeni ile kaybettikten sonra, “ş” sesini çıkartmayabilmektedir.

    Bu durum da, doğrudan kişinin konuşması ile ilgili olacağı için psikolojik anlamda hastaya bir dezavantaj sağlayabilmektedir. Ancak diş implant tedavisinden sonra, böyle bir durum problem olmaktan çıkacak ve kişinin konuşması düzelecektir. En nihayetinde hasta, hem sağlık açısından, hem de görsel ve psikolojik açılardan iyi bir durumda olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir