İmplant

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

İmplant

implant

İmplant Nedir?

Eksik olan dişlerin olduğu noktalara eklenen ve tamamı titanyumdan oluşan vida biçimindeki yapılara implant denir. İmplantlar oldukça uzun ömürlü ve hayat boyu problemsiz bir biçimde kullanılabilir. Bu implantlar diş doktoraları tarafından ufak bir cerrahi işlem ile çene kemiğinize yerleştirilir.

İmplant operasyonundan sonra 2-3 ay içerisinde eklenen implantlar artık çene kemiğinize tutunur. Bu noktadan sonra implantlar gerçek bir diş kökü gibi olur. Ardından implantlara protez yerleştirilebilir. İmplant operasyonu lokal anestezi altında yapılır. Ancak bazı hastalarda bu operasyonda genel anestezi kullanılır. Herkeste implant tedavisi başarılı sonuç vermeyebilir.

Başarılı bir implant operasyonunun gerçekleşmesi için implantın uygulanacağı bölgenin kemik yapısının olması ve diş etlerinin de oldukça sağlıklı olması gerekir. Bu şartların olmadığı durumlarda ek kemik uygulaması yapılabilir ve daha sonrasında implant uygulamasına başlanır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Bu operasyonun en büyük artısı olarak implant proteze sahip olmanız gösterilebilir. İnsanların belirli nedenlerden dolayı kaybettikleri dişlere implant operasyonu sayesinde neredeyse aynı özellikte dişlere sahip olmaktadır. Kaybetmiş olduğunuz dişlerinizin yerine uygulanan implant yöntemi ile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İmplant dişleri, çok uzun seneler boyunca güvenle ve problemsiz bir şekilde kullanmanız mümkün. Tüm bu avantajların elde edilebilmesi için implant yöntemi çok uygun şartlarda yapılmalı. İmplant yöntemiyle kavuştuğunuz dişlere, sahip olduğunuz kendi dişleriniz gibi bakım yapmalısınız.

İmplant eklenmesi için dişin çekildiği yerdeki kemikte bir süre sonra eriyecektir. Diş çekiminden sonra gerçekleşecek olan implant eklemesi ile kemik erimesi ciddi miktarda azalacak ve belli bir süre sonra da tamamen duracaktır. Görüldüğü üzere implant sayesinde kemiğinizin erimesi de duracaktır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

İmplantın bilinen pek çok türü mevcut. Ancak günümüzde en çok kullanılan ve herkesçe bilinen implant, vida şeklindeki implanttır. Dış implant türleri ise implantın yapılacağı alandaki yapıya ve dokuya göre belirlenir ve bunun sonucunda uygulanmaya başlanır. Bilinen bazı implant çeşitleri şu şekildedir:

Subperiostal implantlar: Diş kemiği üstünden ölçü alınıp hazırlanarak uygulanan bir implant türüdür. Subperiostal implantların en büyük avantajı ise çiğnemenin şiddetini diş kemiğinin tamamına eşit bir şekilde dağıtır. İnce metal alaşımlardan üretilen bu implant çeşidinin görüntüsü kafesleri andırır. Periostun altında kemiğin üstüne uygulanır. Çok fazla tercih edilen implant türü değildir.

Endosseöz implantlar: Endostal implant olarak da bilinirler. Endosseöz implantlar, bir ya da birden çok dişin olmadığı durumlarda uygulanır. Çene kemiği içerisine yapılan implant uygulamalarına kemik içi implantlar denilir. Günümüzde en çok kullanılan implant türüdür. Endosseöz implantlarda kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bu implantlar; Vida, silindirik ve blade implantlarıdır.

Transosseöz implantlar: Transmandibular implantlar olarak da anılırlar. Tüm kemik boyunca uygulanan bir implant türüdür. Bu implant türü daha çok kemik boylarındaki yetersizlikleri gidermek için tercih edilir. Çok sık tercih edilen bir implant türü değildir. Çünkü oldukça zor ve uğraştırıcı bir yöntemdir.

İntramukozal implantlar: İntramukozal implantların tamamı titanyum kaplamadır. Protezlerdeki retansiyonu arttırmak için uygulanan bir implant türüdür. Bu implant türü de günümüzde pek fazla tercih edilmez.

Endodontik implantlar: Endodontik stabilizatörler olarak da bilinirler. Bu implant yöntemi daha çok zayıf olan dişlerin yapılarının sabitleştirilmesi için tercih edilir. Endodontik implant yöntemi ile çok daha güçlü bir alt yapı oluşturulabilir.

Kimlere İmplant Uygulanır?

İmplant uygulaması yapılacak kişi de kemik yapısının olması ve oluşacak olan yaraların iyileşmesini geciktirecek bir rahatsızlığının bulunmaması gerekir. Kişi de kemik yapısı yoksa bile cerrahi bir müdahale ile oluşturulabilir. Bu şartlar karşılandığı takdirde kişi istediği kadar implant uygulaması yaptırabilir. Diş etine koyulacak olan vidalar belli bir boyutta olacağından dolayı çene kemiğinizin de bu vidaları rahatça alabilecek kadar geniş olması gerekmektedir.

Kısacası başarılı ve problemsiz bir implant uygulamasının yapılabilmesi tamamen çene yapısına bağlıdır. Bunun yanında diş etlerinizin de sağlık bir yapıda olması son derece önemlidir. İmplant tedavisi, kemik gelişimini henüz tamamlamamış olanlar için tavsiye edilmez. Daha çok 18 yaşın altındakilerde kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için implant önerilmez.

İmplant Uygulamasının Ömrü

İmplant uygulamasının ömrünü belirleyen birçok etken var. İmplant tedavisini uygulayan diş hekiminin tecrübesi, implant yaptıracak kişinin ağız ve diş sağlığı ile hastanın sigara kullanıp kullanmaması gibi faktörler implant uygulamasının ömrünü belirler. Kişi, ağız ve diş sağlığına dikkat etmediği takdirde implant uygulaması uzun ömürlü olmaz.

Tecrübeli diş hekimleri tarafından steril ve uygun şartlarda uygulanan implant uygulamasını uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. İmplant uygulaması yapay diş uygulamasıdır. İmplantların ömrünü kısaltan nedenlerden bazıları, diş eti hastalıklarının olması, dişlere iyi bakılmaması ve gerekli özenin gösterilmemesi implantın ömrünü azaltan nedenler arasında gösterilebilir.

Aynı zamanda implant tedavisi olan kişilerin alkol ve sigara kullanması da tıpkı normal dişlerde olduğu gibi implantlarda da ciddi hasarlar verebilir. Bu yüzden, uzun yıllar implantlarınızı kullanmak istiyorsanız alkol ve sigarayı bir an evvel bırakmalısınız.

İmplantın Yan Etkileri Var Mı?

Üzerinde durulması gereken en önemli konu, implant tedavisini uygulayacak diş doktorudur. Çünkü iyi bir diş doktoru, implant tedavisini steril ve uygun şartlarda uygular. Kötü ve pis bir ortamda yapılan implant uygulamasından sonra hasta da yan etkilerin görülmesi oldukça olasıdır. Uygun ortamda uygulanmayan implant uygulamaları, çene kemiğinin direncini ciddi ölçüde azaltır.

İmplant tedavisinin asıl maksadı, az implant uygulaması ile en etkili verimi almak. Haddinden fazla uygulanan implant uygulaması, kişiyi çok yoracağı gibi aynı zamanda riski de arttırır. Bu sebepten dolayı aşırı implant uygulamasından kaçınmanız sağlığınız açısından son derece önemlidir. Ne kadar implant uygulamasının yapılacağını diş doktorunuzla görüşerek belirleyebilirsiniz.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

İmplant tedavisi olmaması gereken kişilerin başında diyabet hastaları gelir. Diyabet hastaları, kontrollerini ve tedavilerini aksatmadıkları durumda gönül rahatlığıyla implant uygulaması yaptırabilirler. Diyabet olan hastalar gerekli kontrolleri ve tedavilerini yaptırmadıkları ya da aksattıkları zaman implant uygulamasının iyileşme süresini uzatırlar.

Bu sebepten dolayı hastaların kontrollerini aksatmaması olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bunun yanında çok miktarda sigara içen tiryakilerinde implant uygulamasından sonra iyileşme süresinin çok uzadığı görülmüştür. Sağlıklı ve kusursuz bir implant tedavisi olmak isteyen kişiler implant tedavisinden önce ve sonra sigarayı mutlaka bırakmalılar.

Aksi halde implant uygulamasından sonra oluşan yaraların iyileşmesi epey uzun sürecektir. Aynı zamanda düzenli olarak ilaç kullanan kişilerde implant tedavisi yaptırmadan önce doktor kontrolüne girmelidir. Kısaca özetlemek gerekirse, düzenli ilaç kullananlar, diyabet hastası olanlar implant tedavisinden önce muhakkak kontrol olmalıdırlar. Başarılı ve sağlıklı implant tedavisi için bu olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

İmplant Pahalı Bir Tedavi Mi?

İmplant tedavisinin maliyeti pek çok kişi için fazla görülebilir. Elbette standardın üzerinde bir fiyatının olması gayet normal. Ömürlük bir diş kullanmak ve aynı zamanda son derece doğal ve sağlıklı olması için bazı şartlarında taşınması gerek. Gerekli bakım yapıldığı takdirde ömürlük olan bu dişlerin maliyetleri kişiyi korkutmamalı. Ömür boyu kullanacağınızı unutmayın.

İmplant fiyatları ile porselen diş fiyatları her zaman karşılaştırılmıştır. Halbuki porselen dişlerin ömrü ile implantın ömrü aynı değildir. Bu yüzden aralarında bir miktar fiyat farkının olması son derece normaldir.

İmplant Doğal Bir Görünüm Sunar Mı?

İmplant uygulaması doğal görünüm sağlar ancak bazı hususlara dikkat etmek koşuluyla. İmplant uygulaması yapılan yere eklenen porselen dişlerin bakımına önem verilmesi gerekir. Daha çok görülen yerdeki dişler yani ön taraftaki dişlere uygulanan implantların üzerine doğallığı korumak için porselen dişler tercih edilmeli. Ayrıca zirkoryumdan yapılan dişlerde ön dişler için tercih edilen ve doğallığı sağlayan protezler olarak karşımıza çıkar.

Azı dişlerde ise titanyum tercih edilmeli. Bunun nedeni titanyumun çok daha dayanıklı olmasıdır. Azı dişler ile yediğiniz gıdaları çiğnediğinizden dolayı titanyumların tercih edilmesi çok daha yerinde bir karar olacaktır. Titanyumlar sert ve güçlü yapıda olduklarından ötürü özellikle azı dişlerde kullanılması tavsiye edilir. Hem sağlıklı hem daha uzun ömürlü olması için bu tavsiye dikkate alınmalı.

İmplant Tedavisi Acı Verir Mi?

Bu sorunun cevabına kesinlikle hayır diyebiliriz. Çünkü implant uygulamasından önce hasta anestezi olur. Anestezi olan hasta hiçbir acıyı hissetmez. İmplant uygulamasından sonra ağrılar meydana gelebilir. Bunun içinde ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. İmplant uygulaması esnasında duyacağınız acı normal bir diş çekiminde duyacağınız acıyla aynıdır. İmplantlar yerleştirildikten sonra bir ile üç ay arasında uyum sağlaması için beklenir. Bu süre zarfından hastaya geçici protezler takılır ve hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.

Diş Çekildikten Sonra Hemen İmplant Uygulanır Mı?

Diş çekimi yapıldıktan sonra bazı hastalarda dişte yahut çevre dokularında enfeksiyon görülebiliyor. Bu gibi durumlarda diş çekiminden hemen sonra implant uygulaması uygun görülmez ve implant uygulaması başka bir tarihte yapılır. Ancak diş çekim işleminden sonra herhangi bir enfeksiyon oluşmadığı takdirde hemen akabinde implant uygulamasına başlanabilir. Diş doktorunuz işlemlerden önce ağız için röntgeninizi çekip muayene edecek. Bu aşamadan sonra diş çekiminden sonra implantın uygulanıp uygulanmayacağı diş doktorunuz tarafından tarafınıza bildirilir.

İmplant Zararlı Mı?

40 senedir implant uygulaması dünyada kullanılan en yaygın diş uygulamalarından biridir. İmplant uygulaması yüzünden kansere yakalanan hiçbir hasta olmamıştır bu zamana kadar. İmplantlar vücut dokunuzla tamamen uyumlu, vücudunuza herhangi bir zararı olmayan ve alerjiye yol açmayan titanyum denilen bir materyalden oluşur. İmplantlarla ilgili çalışmalar sürekli olarak yapılıyor ve her geçen gün implantlar geliştiriliyor. Bu sebepten ötürü implantlar zararlı değildir, alerjiye neden olmaz, kansere sebep olmaz. Halk arasında yayılan hurafelere itimat etmemeniz önerilir. Sağlıklı ve kalıcı bir diş için implant tedavisini tercih etmelisiniz.

Vücudumuz İmplantları Reddeder Mi?

Şimdiye kadar yapılan tüm bilimsel araştırmalarda titanyumun insan dokusuyla tam uyumlu olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca titanyum maddesinin herhangi bir zararlı yönü olmadığı da tespit edilmiştir. Bu sebepten ötürü implant üretimleri her zaman titanyumdan yapılmıştır. Bu yüzden vücudun implantları reddetmesi gibi bir durum kesinlikle mümkün değildir. Ancak, implant tedavisinden sonra oluşan enfeksiyonlar, kişilerin ağız ve diş bakımını yapmaması, kişilerin diş ve ağız temizliğine özen göstermemesi, implant yapılan hastaların yüksek miktarda alkol alması ve aşırı sigara içmesi gibi durumlardan sonra implantın kemikle birleşmesi engellenir. Bunun sonucunda da implant uygulaması hiçbir işe yaramaz. Düzenli olarak diş hekiminize kontrollere gitmeniz, ağız ve diş sağlığınıza özen göstermeniz, alkol ve sigara kullanmamanız gibi etkenler sayesinde yapılan implantları uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse, ağız ve diş sağlığınıza ne derece önem gösterirseniz implantlarda o kadar sağlıklı-sağlıksız olur.