Kişiye Özel İmplant Tedavisi

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

Kişiye Özel İmplant Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı, hem sağlık, hem de görsel açıdan oldukça önemli bir konuyu oluşturmaktadır. İnsanların hayatlarını rahat ve düzgün bir şekilde sürdürebilmeleri için, vücutlarındaki her uzuv için olduğu gibi, ağız ve dişleri için de aynı hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Gerek bünyesel olarak, gerek ise ağız bakımına dikkat edilmemesinden kaynaklı olarak baş gösteren diş sorunları ise, zamanla bazı büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Buradan hareketle de, binlerce insan ağız ve dişleri ile ilgili çeşitli bakım süreçlerine ve tedavi işlemlerine muhtaç olmaktadırlar.

Daha çok yaşlılıktan kaynaklı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların başında ise, diş eti çekilmeleri ile beraber görülen diş eksilmeleri ve diş dökülmeleri gelebilmektedir. Bu tip rahatsızlık durumlarında, diş etinin dişi tutamaması ya da dişi tutma durumunun zayıflaması, kişiye özel implant seçeneğini ortaya çıkarmaktadır.

İmplant Nedir?

İmplant esas olarak iki ana parçadan oluşmaktadır. Bu parçalardan ilki, diş kökünün yerine kullanılan vidalı yapıdır. Sanki diş köküymüş gibi görev yapan vidalı diş parçası, üste konulacak olan dişi tutmaya yaramaktadır.

Bahsedilen ikinci parça ise, implantın içine vidalanan ve abutment ismini alan yapıdır. Bu yapılar, diş formunun üst parçasını oluşturmaktadır.

İmplant markaları, ürettikleri abutment parçalarını standart olarak ve belli ölçülerde üretmektedirler. Bu nedenle de her kişinin ağız yapısına, diş etine ve diş yapısına göre abutment bulabilmek mümkün olmayabilir. İşte tam da bu noktada, kişiye özel implant tedavisi gerçekleştirebilmek için 3 boyutlu özel tasarım programlarından yardım alınmaktadır.

Kişinin ağız yapısı ve çevre dokuları göz önüne alınarak, estetik açıdan daha hoş olan abutment yapılar ortaya çıkartılmaktadır. Söz konusu implant üstü dayanakları, titanyumdan üretilmektedir.

İmplant Kimlere Uygulanabilmektedir?

Standart implant işlemi gerçekleştirilebilen tüm hastalara, kişiye özel implantlar elbette ki uygulanabilmektedir. Bu işlem için normal implant uygulamalarında gereken özelliklerden başka herhangi bir özellik gerekmemektedir.

Kişiye Özel İmplant Yönteminin Avantajları

Kişiye özel implant yönteminin uygulandığı tedavi yöntemi içinde, avantaj olarak değerlendirilen belli başlı noktalar vardır. Bu noktaların başında ise, estetik algıdan kaynaklı olarak göze daha hoş gelen implant yapı uygulaması gelmektedir. Kişiye özel olarak tasarlandığı için, implant üst yapısı daha hoş bir görünüme sahiptir.

Bir diğer avantaj, kişinin diş özelliklerine göre implant yapıldığı için, kuvvet dağılımı ve denge daha iyi sağlanmaktadır. Bu sayede, vidalı dişin başarı şansı artar ve ömrü uzar.

Başka bir avantajlı nokta ise, dişlerin temizliği ile ilgilidir. Diş eti yapısına göre şekil verilen kaplamaların çeşitli noktalarından yemek artıkları giremeyecektir. Bu sayede, kişiyi rahatsız edici bir duygu da oluşmayacağı gibi, dişlerin temizliği de oldukça kolay olacaktır.

Kişiye Özel İmplant Yöntemi İle İlgili Diğer Bilgiler

Kişiye özel implant yönteminde en çok merak edilen noktalardan biri, fiyat performans ölçütüdür. Bu noktada açıkça belirtmek gerekir ki, kişiye özel implantın doğrudan ağız yapısı ve diş eti uyumu ile alakalı olduğu düşünüldüğünde, söz konusu implantın hem uzun ömürlü, hem de rahatsızlık vermeyici türden uygulanması nedeni ile verilen ücretin kat kat fazlası şeklinde bir fayda sağlanmış olacaktır. Bu bakımdan kişiye özel implant uygulaması tavsiye edilmektedir.

Öte yandan, kişiye özel implantın uygulanışında iki ana süreç vardır. Bunlardan ilki, standart implant tedavisinde de görülen cerrahi aşamadır. Bu aşamanın ardından ise protez aşaması gelmektedir. Protez aşaması 5 ila 8 gün arasında gerçekleşmektedir. En nihayetinde süreç bu şekilde noktalanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir