Sedasyon

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

Sedasyon

sedasyon

Sedasyon Tedavi Metodu Nedir 

Sedasyon, anestezi uzmanlarının hastaya damar içi ilaçlar vermesiyle yaptığı kontrollü bir yarı uyur halidir. Sedasyon, diş hekimliğinde korkulu, endişeli hastalarda, zihinsel engelli çocuk ve yetişkin hastalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle çok sayıda çürüğe sahip olan çocuk hastalarda, diş hekimi koltuğunda uzun süren işlemler çocuk hastalarda bıkkınlık hissi oluşturmakta ve tedaviyi bırakmaya neden olmaktadır.

Ya da endişeli olan küçük çocukların bu tedaviler sırasında ani hareketleri veya lokal anesteziden korkmaları nedeniyle işlemler istenilen rahatlıkta yapılamamakta ve hem çocuk, hem hekim için tedavi zorlaşmaktadır. Bu tarz durumlarda eğer çocuk hastanın bilinçli olarak tedavisi sağlanamıyorsa, sedasyonla tedavileri yapılabilmektedir.

Çocuk Hastalarda Sedasyon Uygulama

Çocuk hastalara sedasyonla diş tedavisi yapılırken, pedodontistlerin (çocuk diş hekimi) anestezi uzmanıyla birlikte donanımlı merkezlerde bu tedavileri yapması gerekmektedir. Genel anesteziden farklı olarak sedasyonda hasta solunumu makineye bağlı olmadan, normal şekilde devam etmektedir. Bu nedenle sedasyonun neredeyse hiç riski bulunmuyor. Sadece kalp rahatsızlığı gibi bazı sağlık problemleri yaşayan hastalardan tetkikler istenerek, uygun olması durumunda işlem uygulanabiliyor.

Sedasyon Nasıl Yapılıyor

Hastanın tedaviden önce aç olması gerekmektedir. Anestezi uzmanı tarafından damar yolu açılan hastaya ilaç verilerek uyku hali sağlanıyor. İşlem sonuna doğru ilaç kesiliyor ve hastanın uyanması sağlanıyor. Tedavisi biten hastanın, ilaç kesildikten sonra uyanması oldukça kısa sürede gerçekleşiyor ve kendine gelen hasta yaklaşık 30 dakika sonra evine gidebiliyor.

Sedasyonun Faydaları Nelerdir

Sedasyon uygulanan hasta, işlemin hiçbir aşamasını hatırlamaz. İşlemler sırasında ağrı hissetmez.  Özellikle çok sayıda çürüğü olan çocuk hastaların tedavisi ‘genellikle’ aynı seansta biter. Hastanın psikolojisi etkilenmez. Çocuk hastalar bu işlemi acısız atlattığı için daha sonraki diş hekimi kontrollerine daha rahat devam eder.

Sedasyon Ücretleri Ne Kadar

Sedasyon işlemi anestezi uzmanı tarafından ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Bu sabit ücret dışında fiyatlandırma yapılacak diş sayısına ve işleme göre belirlenmektedir.

Sedasyonla Tek Seansta Tedavi Bitermi

Sedasyonla diş tedavisi yaptırmanın en büyük avantajlarında biri de tek seferden birçok dişin tedavisinin bitirilebilmesidir. Genellikle tek seferde tüm dişlerin tedavisi yapılabilmekle birlikte, tedavi öncesi yapılacak işlemler belirlenerek hastalar ile bu konu değerlendirilmektedir. Uyutarak diş tedavisi

Sedasyonla Hangi Diş Tedavileri Yapılır

Sedasyonla dolgu, kanal tedavisi, implant, diş çekimi, ölçü alma dahil olmak üzere birçok diş tedavinizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Ece Öztoprak Pedodontist