Yediklerimiz ve Dişler

Ağız ve Diş Sağlığınıza Özen Gösterin

Yediklerimiz ve Dişler

Gıda maddeleri ile dişler birbiri ile bir bütün olarak görülmelidir. Zira Yaratılış bu şekildedir. Hepsi bir biri ile iç içe girift ve müthiş bir düzen içinde Yaratılmıştır. Tıpkı bedenlerimiz gibi, dişlerimiz ve diş etlerimiz de güçlü ve sağlıklı kalmak için birçok temel vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Aslında, uygun diş gelişimi ve gücü sağlamak için bebekler, çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar çok sayıda şeye ihtiyaç duyar:

  • kalsiyum (örn. yoğurt, süt, biraz peynir)
  • fosfor (örneğin yumurta, sığır eti, tavuk, hindi, pisi balığı, ekmek)
  • A vitamini (örn. karaciğer, kabak, havuç, tatlı patates, mango, ıspanak, brokoli)
  • C vitamini (örn. turunçgiller, kavun, çilek, domates, lahana)
  • D vitamini (örn. alabalık, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, süt)
  • omega-3 yağları (örn. bazı bitkisel yağlar, ceviz, keten tohumu ve soya ürünleri, balık, deniz ürünleri ve balık yağları)

İşte nedeni …

Kalsiyum (fosfor ve D vitamini yardımıyla) dişlerin ve kemiklerin ana bileşenidir. Onları güçlü tutan şey bu. Ancak A vitamini unutamayız çünkü sağlıklı diş etleri için gerekli olan diş minesinin veya C vitamininin oluşumu için gereklidir.

Fosfor dişlerde ve kemiklerde depolanır ve vücudunuzun kalsiyum ve magnezyumun dengelenmesine ve emilmesine yardımcı olur.

Periodontal hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde omega-3 yağ asitlerinin rolü üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Çocuklarda, diş minesini güçlendirmeye yardımcı olmak için kalsiyum ve fosfor birlikte çalışır ve daha yaşlı yetişkinlerde minenin restore olmasına vesile olarak sertleştirmeye katkı sağlar. Ağız ve diş sağlığınızla ilgili sorularınız varsa, lütfen en yakın ağız ve diş sağlığı kliniği ‘ne başvurun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir